CurrencyFair – výhodný převod vyšších částek do zahraničí

Minulý rok jsem realizoval svůj první převod skrze platformu CurrencyFair. Doposud jsem sice s úspěchem využíval TransferWise, ale říkal jsem si, že není od věci si občas převod vyzkoušet i jinde. Člověk se dostane mimo konformní myšlení a trochu si zase osahá nové, užitečné funkce. V případě platformy CurrencyFair se dokonce najde i pár takových, kterými konkurenční portály nedisponují. Jaké funkce to jsou a co celkově tento portál nabízí se dočtete níže v recenzi.

Jak funguje CurrencyFair?

Princip je velmi podobný jako u jiných platforem pro převod peněz do zahraničí. Portál má ve vybraných zemích zřízeny sběrné účty u bank, kam si místní mohou zaslat peníze, které se chystají směnit a zaslat jinam. Služba pak funguje na křížení požadavků z různých zemí a platby páruje.

Reálně to znamená, že při zaslání peněz do USA zašleme částku na český účet a následně využijeme k zaplacení peněz místních v cílové zemi. Naše platba nikdy neopustí ČR a slouží naopak pro další uživatele s příchozí transakcí do naší země. Namísto peněz samotných je rychlejší a především levnější zaslat pouze elektronickou informaci (o odesílateli, částce a konečném příjemci) a využít lokální banky v místě příjemce pro zaplacení. Zapotřebí je vyplnit skrze CurrencyFair několik záležitostí a vygenerované číslo uvést do poznámky transakce. Tím bude zaručeno, že naše platba dojde tam, kam má.

Portál má za sebou již 8 let historie a prošly skrze něj platby s celkovou hodnotou 5,5 mld. eur.

CurrencyFair poplatky

Zde krátce odbočím a dovolím si srovnání.

 • CurrencyFair si účtuje pevný poplatek 3 eura a procentuální část poplatku, která činí v průměru 0,4%.
 • TransferWise si účtuje 0,7% z transakce, minimum 42 Kč. Při využití jejich služby borderless account tento minimální poplatek odpadá.
Porovnání CurrencyFair s bankou. Běžnou praxí jsou čísla na pravé straně pesimističtěji laděná, než je zdrávo :-).

Vzhledem k tomu, že oba portály jsou důvěryhodné a prakticky jsou si rovnocenné a netrvá dlouho se s nimi naučit, lze využití jednoho nebo druhého doporučit čistě na základě výše zasílané částky. TransferWise se díky nízkému (až nulovému) fixnímu poplatku hodí pro menší transakce. Od řekněme 30 – 50 tisíc korun v závislosti na měně se výhodnost transakcí začíná převažovat ve prospěch CurrencyFair.

Pozn. Do článku jsem si dovolil doplnit příslušné odkazy na CurrencyFair o kód na první 3 převody zdarma. Převod tak lze beze ztrát vyzkoušet za středové kurzy s nižší částkou.

Do hry samozřejmě vstupují i další portály jako Roklen a Revolut, který nově podporuje kryptoměny a kde by měla na jaře díky zřízení českého sběrného účtu odpadnout úvodní nevýhodná konverze z CZK do EUR. Tyto portály jsem ještě netestoval a doufám, že se jednou k srovnání dostanu. Prozatím nechci být zavádějící, uvádím je pro úplnost jako další kvalitní a výhodné alternativy k bankovním převodům.

Práce s transakcemi

V CurrencyFair lze využít 3 typy transakcí:

 • Auto-Transactions
 • Send-in
 • Recurring Transactions

Auto-Transakce jsou ekvivalentem běžné platby, kdy postačí vyplnit konečného příjemce a peníze zašleme přímo z bankovního účtu. V momentě, kdy platba dojde na portál je v co nejkratší době automaticky přeposlána konečnému příjemci a okamžitě dochází k přepočtení na aktuální kurz.

Send-in je platba, kdy nevyplňujeme konečného příjemce. Částka končí v naší CurrencyFair peněžence, kde je možné si ji uložit, převést či si ji zaslat později. Send-in má své výhody, protože v případě potřeby lze peníze konečnému příjemci zaslat o 1 den rychleji (transakce už urazila půlku cesty na sběrný účet). Jsou tu ale i další benefity v podobě automatické směny o které bude řeč za chvilku.

Reccuring Transactions nabízí funkci opakovaných plateb. CurrencyFair tak na rozdíl od TransferWise umí pracovat s pravidelnými platbami. Systém zatím umožňuje pouze měsíční platby, ale podle všeho by měli být k dispozici i další intervaly.

Částky nad 1000 EUR

V případě zaslání částky nad 1000 EUR je nutné podstoupit verifikaci, to obnáší nahrání dokumentů k ověření totožnosti – v mém případě občanský průkaz a 2 faktury se jménem a adresou z posledních 3 měsíců.

Ověřování identity.

Vtipné je, že údaje jsou čteny na základě OCR přímo z občanky a následně zkontrolovány s registrací. Dlouho jsem nemohl přijít na to, proč se mi objevovala chyba u data narození. Pak mi docvaklo, že jsem registraci prováděl přes Facebook, kde mám datum zakázané, aby mi každý rok nepřálo 200 lidí. Na pár minut jsem tedy datum zapnul a problém vyřešen.

Kromě zvýšené byrokracie je tu však i jedna dobrá zpráva, od částky nad 2000 EUR lze získat bonus k prvnímu převodu realizovanému přes CurrencyFair. Konkrétně se jedná o částku 30 EUR. Postačí se prokliknout přes tlačítko níže a registrovat se.

Registrovat se na CurrencyFair

Transakce ve 3 krocích

Na CurrencyFair se mi líbí, že požaduje vyplnit pouze minimální množství informací.

 • Krok 1 – vyplníme, zda se jedná o Send-In či Auto-Transaction, zvolíme měnu i částku.
 • Krok 2 – zvolíme odesílatele, příjemce a poznámku pro příjemce na základě které si platbu vyhodnotí jako tu naši. P2P portály mají většinou k zadání specifické číslo investičního účtu.
 • Krok 3 – vyhodnocení. Obdržíme číslo sběrného účtu v ČR (1101038002/5500, Raiffeisen bank), to samé v IBAN formátu spolu s BIC/SWIFT. Pro naše účely a identifikaci platby postačí pouze číslo účtu v českém formátu a vygenerovaná payment reference.

Toť vše. CurrencyFair nyní očekává naši platbu. Případné storno se provádí v přehledu plateb.

Transaction overview – přehled posledních plateb a možnost zrušení platby skrze křížek vpravo.

Zrádná payment reference

Lidé se často diví, že se vygenerovaná reference nevkládá jako variabilní symbol. Věc se má tak, že variabilní symbol se k identifikaci plateb užívá pouze v ČR a na Slovensku. V zahraničí pro tyto účely používají poznámku.

U TransferWise je to ještě dobré, protože reference je ve tvaru P1234567. Písmeno nelze do variabilního symbolu zadat a v podstatě se nejde splést. U CurrencyFair je vygenerovaná reference pouze číslo a v bankovnictví jako variabilní symbol normálně projde. Proto buďte opatrní, payment reference patří do poznámky. Já jsem to ze setrvačnosti samozřejmě udělal špatně a následně psal na podporu. Byli však velmi vstřícní a platbu během několika hodin ručně spárovali.

Automatická výměna uvnitř peněženky za výhodný kurz

Portály obecně příliš neřeší, zda je kurz nízký či vysoký. TransferWise tak maximálně upozorní na výhodný kurz emailem skrze rate alert, ale to je tak všechno. V CurrencyFair však vypracovali velmi hezkou funkci, která umožňuje si konverzi v rámci účtu automaticky naplánovat. V případě příznivých podmínek se peníze bez vaší přítomnosti samy převedou do předem zvolené měny za navolený kurz.

Automatická výměna za předem definovaný kurz.

Výhody a nevýhody

Výhody

 • Kvalitní a důvěryhodný portál, jednoduché a přehledné rozhraní.
 • Přidaná hodnota ve formě funkcí (pravidelné platby, automatická výměna za výhodný kurz).
 • Aplikace na Android a iOS
 • Přijatelné poplatky 3 eura + průměrně 0,4% z transakce. Poplatek za realizovaný převod je jediným poplatkem, který uživatel zaplatí. Zřízení a vedení účtu je zdarma.
 • Středové kurzy, výhodnější než banka.

Nevýhody

 • CurrencyFair nenabízí tak komplexní služby jako TransferWise, kde lze nově využít i jejich debetní kartu, nebo si zřídit v rámci borderless account několik pseudo-bankovních účtů v cizích zemích. TransferWise lze považovat za lepší alternativu jedné služby, která obsáhne všechno potřebné.
 • Vhodný až od určitého objemu financí, u nižších částek mohou vycházet lépe jiné portály. Oproti bankám však rozdíly v poplatcích jednotlivých portálů nejsou nikterak dramatické.
 • TransferWise umožňuje zaslat přesnou částku v cizí měně – například přesně 250 euro. K těmto účelům využívá vratný depozit, který dorovná případné nepřesnosti v kurzovém rozdílu a vrátí uživateli zbylé peníze nazpět. Na CurrencyFair je zaslání přesné částky obtížnější a je nutné jej realizovat skrze peněženku. Takový převod ale není “čistý”, resp. na účtu vám zbudou nějaké drobné nebo vám naopak pár drobných bude chybět.

Závěr

CurrencyFair považuji za slušný portál, který se uplatní nejlépe při zasílání větších částek v řádu desetitisíců korun. Služba je transparentní, na hlavní stránce mají kalkulačku a částky lze okamžitě porovnat s dalšími portály a zjistit, který vychází nejlépe. Je pak samozřejmě na každém člověku, zda chce šetřit desetikorunové částky, výměnou za diskomfort a strávený čas navíc, který souvisí s využitím jiné, než jeho oblíbené platformy.

Hodnocení na TrustPilot.

Hlavní výhodu CurrencyFair oproti konkurenci spatřuji v lepších možnostech práce s transakcemi a v automatizovaných procesech (zasílání peněz každý měsíc, automatický převod za výhodný kurz v rámci peněženky). Líbila se mi také práce s kontakty, které se automaticky ukládají. Podobně to mají i jiné portály, ale tady mi to přišlo takové hezky přehledné a intuitivní. Slabinu potom vidím ve faktu, že existují komplexnější služby (TransferWise, Revolut), kde si lze zřídit plnohodnotné účty, případně využít debetní karty a úplně tak obejít směnárny, třeba na dovolené v zahraničí. Uživatelé těchto služeb pak pochopitelně nemusí mít vůbec motivaci CurrencyFair používat.

Portál je přesto důvěryhodnou a dobře hodnocenou volbou mnoha uživatelů. Má mnohaletou historii a na Trustpilot hodnocení 9,2/10. Své místo na trhu si docela určitě najde.

Registrovat se na CurrencyFair

CurrencyFair – výhodný převod vyšších částek do zahraničí
Ohodnotit článek

Poslat článek na výlet. Sdílet!

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *