CurrencyFair: výhodný převod vyšších částek do zahraničí

Aktualizace 5.10. 2019 – zpřehlednění textu, doplnění nových informací a odkazů.

Minulý rok jsem realizoval svůj první převod skrze platformu CurrencyFair. Doposud jsem sice s úspěchem využíval TransferWise (recenze), ale říkal jsem si, že není od věci si občas převod vyzkoušet i jinde. Člověk se dostane mimo konformní myšlení a trochu si zase osahá nové, užitečné funkce. V případě platformy CurrencyFair se dokonce najde i pár takových, kterými konkurenční portály nedisponují. Jaké funkce to jsou a co celkově tento portál nabízí se dočtete níže v recenzi.

[rwp_box id=“0″]

Jak funguje CurrencyFair?

Princip je velmi podobný jako u jiných platforem, které jsou prostředníky pro převod peněz do zahraničí. Portál má ve vybraných zemích zřízeny sběrné účty u bank, kam si místní mohou zaslat peníze, které se chystají směni. Služba pak funguje na křížení požadavků z různých zemí a platby páruje.

Reálně to znamená, že pokud chceme provést transakci do USA, zašleme částku na český sběrný účet a následně využijeme k zaplacení prostředky v cílové destinaci. Naše platba nikdy neopustí ČR a slouží naopak pro další uživatele, kteří si přejí provést transakci do naší republiky.

Namísto peněz samotných je rychlejší a především výrazně levnější zaslat pouze elektronickou informaci (o odesílateli, částce a konečném příjemci) a využít lokální banky v místě příjemce pro zaplacení. CurrencyFair je pak prostředník, který se stará, aby naše platba došla tam, kam má.

Portál má za sebou již 8 let historie a prošly skrze něj platby s celkovou hodnotou 5,5 mld. eur.

CurrencyFair a jeho poplatky

Zde krátce odbočím a dovolím si srovnání. Když jsem článek psal v roce 2018, ještě jsme neměli dostatek dostupných alternativ. Dnes tu máme hned několik zajímavých nabídek. Otázku, kterou bychom si měli klást je, proč použít zrovna CurrencyFair. Dostanu se k tomu, nejdříve si však porovnejme služby na základě poplatků:

 • CurrencyFair si účtuje pevný poplatek 3 eura a procentuální část poplatku, která činí v průměru 0,4%. Viz aktuální podmínky.
 • TransferWise si účtuje 0,7% z transakce, minimum 42 Kč. Při využití jejich služby borderless account tento minimální poplatek odpadá.
 • Revolut ten převádí za mezibankovní kurzy bez poplatků a z uvedených služeb by měl být nejvýhodnější.
CurrencyFair vs Typical bank
Porovnání CurrencyFair s bankou. Běžnou praxí jsou čísla na pravé straně pesimističtěji laděná, než je zdrávo. Na druhou stranu, platba je oproti běžné bance opravdu výhodnější, což si lze spočítat přes jejich transparentní kalkulačku.

Revolut je ze srovnání nejvýhodnější, nicméně jeho problémem jsou limity při nabíjení a odesílání vysokých částek je stále trochu problematické. Pokud porovnáme TransferWise a CurrencyFair, vychází v čase oba portály poplatkově velmi podobně. TW je robustnější služba (má i debetní kartu), CF má na základě dat zase o něco lepší podporu. Osobně tedy využití CurrencyFair spatřuji v řádově vyšších transakcích z účtu na účet.

blank
Dobrým srovnáním jsou pak kalkulačky obou portálů. Výhodnost se mění v závislosti na čase a zvolených měnách.

Služba je tomu uzpůsobena i poplatkově – fixní poplatek 3 eura je absolutně nevhodný pro nižší částky.

Bonus: +30 EUR k první transakci

Portál nabízí akci pro nově registrované uživatele. Při první transakci nad 2000 EUR je možné získat 30 EUR bonus. Touto výhodou je ve většině případů možné pokrýt náklady první transakce a ještě se dostat pod středový kurz. V případě zájmu je možné se registrovat skrze odkaz níže.

Práce s transakcemi

V CurrencyFair lze využít několik typů transakcí. Pro nové uživatele toto může být nepřehledné, proto si tyto způsoby rychle představíme.

 • Send Money
 • Top Up
 • Exchange
 • Transfer Out
 • Recurring Transactions

Send Money jsou ekvivalentem běžné platby, kdy postačí vyplnit konečného příjemce a peníze zašleme z bankovního účtu (nikoliv z CurrencyFair). V momentě, kdy platba dojde na portál je v co nejkratší době automaticky přeposlána konečnému příjemci a okamžitě dochází k přepočtení na aktuální kurz.

Top Up je transakce, kdy nevyplňujeme konečného příjemce. Částka končí v naší CurrencyFair peněžence, kde je možné si ji uložit, převést či transakci odeslat kdykoliv později.

Exchange je směnárna v CurrencyFair účtu. Zaslané prostředky z Top Up je možné směnit do jiných měn a dále používat. Pracovat je možno s těmito měnami.

Send Out je odeslání transakce z CurrencyFair účtu k některému z dřívěji zadaných odesílatelů.

Reccuring Transactions nabízí funkci opakovaných plateb.. Systém zatím umožňuje pouze měsíční platby, ale podle všeho by měli být k dispozici brzy i další intervaly.

Částky nad 1000 EUR

V případě transakce nad 1000 EUR je nutné podstoupit verifikaci, to obnáší nahrání dokumentů k ověření totožnosti – v mém případě občanský průkaz a 2 faktury se jménem a adresou z posledních 3 měsíců.

CurrencyFair - ověření identity.
Proces ověřování identity.

Vtipné je, že údaje jsou čteny na základě OCR přímo z občanky a následně zkontrolovány s registrací. Dlouho jsem nemohl přijít na to, proč se mi objevovala chyba u data narození. Pak mi došlo, že jsem registraci prováděl přes Facebook, kde mám datum zakázané, aby mi každý rok nepřálo 200 lidí. Na pár minut jsem tedy datum zapnul a problém byl vyřešen.

Transakce ve 3 krocích

Na CurrencyFair se mi líbí, že požaduje vyplnit pouze minimální množství informací.

 • Krok 1 – zvolíme měnu a částku.
 • Krok 2 – zvolíme odesílatele, příjemce a poznámku pro příjemce. Dále je nutné uvést účel transakce.
 • Krok 3 – zvolíme případnou metodu odeslání (bankovní převod/debetní karta). Debetní karta je rychlejší, ale funguje jen u některých měn a poplatek je dalších 2,5 EUR. V případě bankovního převodu obdržíme číslo sběrného účtu v ČR (2387632/0800), to samé v IBAN formátu spolu s BIC/SWIFT.

Toť vše. CurrencyFair nyní očekává naši platbu z banky na účet, který byl uveden v kroku 3. Pro tyto účely je nutné správně zadat i tzv. Payment reference (níže). Případné storno se provádí v přehledu plateb.

CurrencyFair - transactions overview
Storno se provádí křížkem v transaction overview.

Zrádná payment reference

Vygenerovaná payment reference se nevkládá jako variabilní symbol. Věc se má tak, že variabilní symbol se k identifikaci plateb užívá pouze v ČR a na Slovensku. V zahraničí pro tyto účely používají poznámku.

U TransferWise je to ještě dobré, protože reference je ve tvaru P1234567. Písmeno nelze do variabilního symbolu zadat a v podstatě se nejde splést. U CurrencyFair je vygenerovaná reference pouze číslo a v bankovnictví jako variabilní symbol normálně projde. Proto buďte opatrní, payment reference patří do poznámky. Já jsem to ze setrvačnosti samozřejmě jednou udělal špatně a následně psal na podporu. Byli však velmi vstřícní a platbu během několika hodin ručně spárovali.

Exchange: automatická výměna uvnitř peněženky za navolený kurz

V CurrencyFair vypracovali velmi hezkou funkci, která umožňuje si konverzi v rámci účtu automaticky naplánovat. V případě příznivých podmínek se peníze bez vaší přítomnosti samy převedou do předem zvolené měny za navolený kurz a přijde vám o tom notifikace emailem.

CurrencyFair - výměna za kurz

Odkazy

Závěr

[rwp_box id=“1″]

CurrencyFair považuji za slušný portál, který se uplatní nejlépe při zasílání větších částek v řádu desetitisíců korun. Služba je transparentní, na hlavní stránce mají kalkulačku a částky lze okamžitě porovnat s dalšími portály a zjistit, který vychází nejlépe. Je pak samozřejmě na každém člověku, zda chce šetřit desetikorunové částky, výměnou za diskomfort a strávený čas navíc, který souvisí s využitím jiné, než jeho oblíbené platformy.

Hlavní výhodu CurrencyFair oproti konkurenci spatřuji v lepších možnostech práce s transakcemi a v automatizovaných procesech (zasílání peněz každý měsíc, automatický převod za výhodný kurz v rámci peněženky). Líbila se mi také práce s kontakty, které se automaticky ukládají. Podobně to mají i jiné portály, ale tady mi to přišlo takové hezky přehledné a intuitivní. Slabinu potom vidím ve faktu, že existují komplexnější služby (TransferWise, Revolut), kde si lze zřídit plnohodnotné účty, případně využít debetní karty a úplně tak obejít směnárny, třeba na dovolené v zahraničí. Uživatelé těchto služeb pak pochopitelně nemusí mít vůbec motivaci CurrencyFair používat. A je to pochopitelné.

blank

Portál je přesto důvěryhodnou a dobře hodnocenou volbou mnoha uživatelů. Má mnohaletou historii a na Trustpilot hodnocení 4,7/5 na základě více než 3500 recenzí. Své místo na trhu si docela určitě najde.

8 Comments

 1. Dobry den,

  ziji dlouhodobe ve Francii a potrebuju prevest vetsi castku – zhruba 200 tisic z ceskeho uctu na muj eurovy ucet ve Francii. Jak by to bylo nejvyhodnejsi? Googlim to uz nekolikaty den, ale moc tomu nerozumim a nikde se mi to tak vyhodne nezda.

  1. Dobrý den.

   Nejlépe využijte služeb RoklenFX, TransferWise nebo CurrencyFair. Naházel jsem vám to do jejich webových kalkulaček. Revolut se vám v tomto případě nehodí kvůli dennímu limitu nabití karty.
   Při přepočtu 200k do EUR to vychází následovně:

   RoklenFX – 7712 EUR, česká služba
   CurrencyFair – 7706 EUR + 30 EUR (pro první převod nabízí bonus, v článku je odkaz)
   TransferWise – 7693 EUR
   Pro porovnání Airbank dá jen 7556 EUR, čili úspora nejlepší varianty je 180 EUR, cca 4500 Kč. Revolut aktuálně 7717 EUR.

   Další info klidně po emailu (viz patička).
   Lukáš

 2. Dobrý den,
  zaslala jsem na účet 2387632/0800 určitý obnos ,zapoměla jsem vyplnit poznámku,var.symbol.Chtěla jsem platbu stornovat , ale už to nešlo.Vráti se mi peníze na účet, nebo by jste mi poradil, jak dál.
  Děkuji
  D

  1. Dobrý den Danielo,

   nejlépe kontaktovat podporu. Poslat jim třeba printscreen z bankovnictví a říct jim co s penězi dále. Bude to tak nejrychlejší a oni si to spárují ručně.
   Obecně – pokud je platba bez poznámky, tak by vám ji měli vrátit zpět (z principu neví co s ní mají dále dělat). Ale to může trvat třeba týden nebo dva a není důvod, aby peníze tak dlouho někde čekaly.

   Jednou se mi to také „podařilo“ a podpora je vážně výborná. Reagují ochotně a do několika hodin jsem měl vše hotovo. Snad se zadaří.
   Lukáš

  1. Není zač, dejte pak klidně vědět, jak jste pořídila nebo kdybyste potřebovala s něčím pomoci.

 3. Dobrý den , vše proběhlo OK. Trvalo to cca 7 dní.
  Děkuji
  Daniela

  //Omlouvám se, spadlo mi to do spamu. Lukáš

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *