CurrencyFair: výhodný převod vyšších částek do zahraničí

Minulý rok jsem realizoval svůj první převod skrze platformu CurrencyFair. Doposud jsem sice s úspěchem využíval TransferWise, ale říkal jsem si, že není od věci si občas převod vyzkoušet i jinde. Člověk se dostane mimo konformní myšlení a trochu si zase osahá nové, užitečné funkce. V případě platformy CurrencyFair se dokonce najde i pár takových, kterými konkurenční portály nedisponují. Jaké funkce to jsou a co celkově tento portál nabízí se dočtete níže v recenzi.

CurrencyFair - základní informace
8.4 / 10 Hodnocení
Výhody
 • Oproti konkurenčnímu TransferWise vychází CurrencyFair lépe pro výrazně vyšší částky.
 • Přijatelné poplatky 3 eura + průměrně 0,4% z transakce. Poplatek za realizovaný převod je jediným poplatkem, který uživatel zaplatí. Zřízení a vedení účtu je zdarma.
 • Kvalitní a důvěryhodný portál, jednoduché a přehledné rozhraní.
 • Přidaná hodnota ve formě funkcí (pravidelné platby, automatická výměna za výhodný kurz).
 • Aplikace na Android a iOS
 • Středové kurzy, výhodnější než banka.
Nevýhody
 • CurrencyFair nenabízí tak komplexní služby jako TransferWise, kde lze nově využít i jejich debetní kartu, nebo si zřídit v rámci borderless account několik pseudo-bankovních účtů v cizích zemích. TransferWise lze považovat za lepší alternativu jedné služby, která obsáhne všechno potřebné.
 • Vhodný až od určitého objemu financí, u nižších částek mohou vycházet lépe jiné portály. Oproti bankám však rozdíly v poplatcích jednotlivých portálů nejsou nikterak dramatické.
 • TransferWise umožňuje zaslat přesnou částku v cizí měně - například přesně 250 euro. K těmto účelům využívá vratný depozit, který dorovná případné nepřesnosti v kurzovém rozdílu a vrátí uživateli zbylé peníze nazpět. Na CurrencyFair je zaslání přesné částky obtížnější a je nutné jej realizovat skrze peněženku. Takový převod ale není "čistý", resp. na účtu vám zbudou nějaké drobné nebo vám naopak pár drobných bude chybět.
Bonus
CurrencyFair je P2P platforma pro zasílání úvěrů do zahraničí, která vznikla v roce 2009 v Dublinu. Portál má v současné době 50 zaměstnanců. Nedosahuje takové velikosti jako TransferWise, ale platforma se specializuje trochu v jiných ohledech a slouží především pro převod vyšších částek.

Jak funguje CurrencyFair?

Princip je velmi podobný jako u jiných platforem pro převod peněz do zahraničí. Portál má ve vybraných zemích zřízeny sběrné účty u bank, kam si místní mohou zaslat peníze, které se chystají směnit a zaslat jinam. Služba pak funguje na křížení požadavků z různých zemí a platby páruje.

Reálně to znamená, že při zaslání peněz do USA zašleme částku na český účet a následně využijeme k zaplacení peněz místních v cílové zemi. Naše platba nikdy neopustí ČR a slouží naopak pro další uživatele s příchozí transakcí do naší země. Namísto peněz samotných je rychlejší a především levnější zaslat pouze elektronickou informaci (o odesílateli, částce a konečném příjemci) a využít lokální banky v místě příjemce pro zaplacení. Zapotřebí je vyplnit skrze CurrencyFair několik záležitostí a vygenerované číslo uvést do poznámky transakce. Tím bude zaručeno, že naše platba dojde tam, kam má.

Portál má za sebou již 8 let historie a prošly skrze něj platby s celkovou hodnotou 5,5 mld. eur.

CurrencyFair poplatky

Zde krátce odbočím a dovolím si srovnání.

 • CurrencyFair si účtuje pevný poplatek 3 eura a procentuální část poplatku, která činí v průměru 0,4%.
 • TransferWise si účtuje 0,7% z transakce, minimum 42 Kč. Při využití jejich služby borderless account tento minimální poplatek odpadá.
CurrencyFair vs Typical bank
Porovnání CurrencyFair s bankou. Běžnou praxí jsou čísla na pravé straně pesimističtěji laděná, než je zdrávo :-).

Vzhledem k tomu, že oba portály jsou důvěryhodné a prakticky jsou si rovnocenné a netrvá dlouho se s nimi naučit, lze využití jednoho nebo druhého doporučit čistě na základě výše zasílané částky. TransferWise se díky nízkému (až nulovému) fixnímu poplatku hodí pro menší transakce. Od řekněme 30 – 50 tisíc korun v závislosti na měně se výhodnost transakcí začíná převažovat ve prospěch CurrencyFair.

Do hry samozřejmě vstupují i další portály jako Roklen a Revolut, který nově podporuje kryptoměny a kde by měla na jaře díky zřízení českého sběrného účtu odpadnout úvodní nevýhodná konverze z CZK do EUR. Tyto portály jsem ještě netestoval a doufám, že se jednou k srovnání dostanu. Prozatím nechci být zavádějící, uvádím je pro úplnost jako další kvalitní a výhodné alternativy k bankovním převodům.

Práce s transakcemi

V CurrencyFair lze využít 3 typy transakcí:

 • Auto-Transactions
 • Send-in
 • Recurring Transactions

Auto-Transakce jsou ekvivalentem běžné platby, kdy postačí vyplnit konečného příjemce a peníze zašleme přímo z bankovního účtu. V momentě, kdy platba dojde na portál je v co nejkratší době automaticky přeposlána konečnému příjemci a okamžitě dochází k přepočtení na aktuální kurz.

Send-in je platba, kdy nevyplňujeme konečného příjemce. Částka končí v naší CurrencyFair peněžence, kde je možné si ji uložit, převést či si ji zaslat později. Send-in má své výhody, protože v případě potřeby lze peníze konečnému příjemci zaslat o 1 den rychleji (transakce už urazila půlku cesty na sběrný účet). Jsou tu ale i další benefity v podobě automatické směny o které bude řeč za chvilku.

Reccuring Transactions nabízí funkci opakovaných plateb. CurrencyFair tak na rozdíl od TransferWise umí pracovat s pravidelnými platbami. Systém zatím umožňuje pouze měsíční platby, ale podle všeho by měli být k dispozici i další intervaly.

Částky nad 1000 EUR

V případě zaslání částky nad 1000 EUR je nutné podstoupit verifikaci, to obnáší nahrání dokumentů k ověření totožnosti – v mém případě občanský průkaz a 2 faktury se jménem a adresou z posledních 3 měsíců.

CurrencyFair - ověření identity.
Proces ověřování identity.

Vtipné je, že údaje jsou čteny na základě OCR přímo z občanky a následně zkontrolovány s registrací. Dlouho jsem nemohl přijít na to, proč se mi objevovala chyba u data narození. Pak mi docvaklo, že jsem registraci prováděl přes Facebook, kde mám datum zakázané, aby mi každý rok nepřálo 200 lidí. Na pár minut jsem tedy datum zapnul a problém vyřešen.

Kromě zvýšené byrokracie je tu však i jedna dobrá zpráva, od částky nad 1000 EUR lze získat bonus k prvnímu převodu realizovanému přes CurrencyFair. Konkrétně se jedná o částku 30 EUR. Postačí se prokliknout přes tlačítko níže a registrovat se.

Registrovat se na CurrencyFair

Transakce ve 3 krocích

Na CurrencyFair se mi líbí, že požaduje vyplnit pouze minimální množství informací.

 • Krok 1 – vyplníme, zda se jedná o Send-In či Auto-Transaction, zvolíme měnu i částku.
 • Krok 2 – zvolíme odesílatele, příjemce a poznámku pro příjemce na základě které si platbu vyhodnotí jako tu naši. P2P portály mají většinou k zadání specifické číslo investičního účtu.
 • Krok 3 – vyhodnocení. Obdržíme číslo sběrného účtu v ČR (1101038002/5500, Raiffeisen bank), to samé v IBAN formátu spolu s BIC/SWIFT. Pro naše účely a identifikaci platby postačí pouze číslo účtu v českém formátu a vygenerovaná payment reference.

Toť vše. CurrencyFair nyní očekává naši platbu. Případné storno se provádí v přehledu plateb.

CurrencyFair - transactions overview
Transaction overview – přehled posledních plateb a možnost zrušení platby skrze křížek vpravo.

Zrádná payment reference

Lidé se často diví, že se vygenerovaná reference nevkládá jako variabilní symbol. Věc se má tak, že variabilní symbol se k identifikaci plateb užívá pouze v ČR a na Slovensku. V zahraničí pro tyto účely používají poznámku.

U TransferWise je to ještě dobré, protože reference je ve tvaru P1234567. Písmeno nelze do variabilního symbolu zadat a v podstatě se nejde splést. U CurrencyFair je vygenerovaná reference pouze číslo a v bankovnictví jako variabilní symbol normálně projde. Proto buďte opatrní, payment reference patří do poznámky. Já jsem to ze setrvačnosti samozřejmě udělal špatně a následně psal na podporu. Byli však velmi vstřícní a platbu během několika hodin ručně spárovali.

Automatická výměna uvnitř peněženky za výhodný kurz

Portály obecně příliš neřeší, zda je kurz nízký či vysoký. TransferWise tak maximálně upozorní na výhodný kurz emailem skrze rate alert, ale to je tak všechno. V CurrencyFair však vypracovali velmi hezkou funkci, která umožňuje si konverzi v rámci účtu automaticky naplánovat. V případě příznivých podmínek se peníze bez vaší přítomnosti samy převedou do předem zvolené měny za navolený kurz.

CurrencyFair - výměna za kurz
Automatická výměna za předem definovaný kurz.

Odkazy

Závěr

CurrencyFair - závěrečné hodnocení
7.5
Poplatky
9
Rychlost
8.5
Funkce, přehlednost
10
Transparentnost
7
Základna uživatelů
Celkem 8.4 / 10
Uživatelé (0 hlasů) {{ reviewsOverall }} / 10
Aktuální informace
 • Poplatky 7,5/10 - Silná stránka CurrencyFair je v zasílání vyšších částek. Řádově od 30 tisíc korun se vyplatí více, než TransferWise kvůli nižší relativní výši poplatku - namísto 0,7% je účtováno 0,4%. U nižších částek bývá CurrencyFair méně výhodný, kvůli fixnímu poplatku 3 EUR za transakci.
 • Rychlost 9/10 - Stejně rychlý nebo rychlejší, než SEPA platby. V případě, že si uživatelé zašlou peníze v předstihu do interní peněženky, mohou následující převody realizovat o 1 den rychleji a peníze převádět v reálném čase.
 • Funkce, přehlednost 8,5/10 - Není tak komplexní služba jako TransferWise, nicméně CurrencyFair má lepší práci s kontakty. Vyžaduje po uživateli méně údajů, umí pravidelné platby a automatický převod za předem definovatelný kurz. Samozřejmostí je mobilní aplikace.
 • Transparentnost 10/10Díky interní kalkulačce uživatel vždy předem ví, kolik zaplatí.
 • Základna uživatelů 7/10Vzhledem ke stejné době existence společně s TranferWise lze oba portály dobře srovnat. CurrenyFair je násobně menší, než jeho konkurent.
Uživatelské recenze Přidej své hodnocení
Order by:

Be the first to leave a review.

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Přidej své hodnocení

CurrencyFair považuji za slušný portál, který se uplatní nejlépe při zasílání větších částek v řádu desetitisíců korun. Služba je transparentní, na hlavní stránce mají kalkulačku a částky lze okamžitě porovnat s dalšími portály a zjistit, který vychází nejlépe. Je pak samozřejmě na každém člověku, zda chce šetřit desetikorunové částky, výměnou za diskomfort a strávený čas navíc, který souvisí s využitím jiné, než jeho oblíbené platformy.

CurrencyFair a hodnocení na Trustpilot
Hodnocení na TrustPilot.

Hlavní výhodu CurrencyFair oproti konkurenci spatřuji v lepších možnostech práce s transakcemi a v automatizovaných procesech (zasílání peněz každý měsíc, automatický převod za výhodný kurz v rámci peněženky). Líbila se mi také práce s kontakty, které se automaticky ukládají. Podobně to mají i jiné portály, ale tady mi to přišlo takové hezky přehledné a intuitivní. Slabinu potom vidím ve faktu, že existují komplexnější služby (TransferWise, Revolut), kde si lze zřídit plnohodnotné účty, případně využít debetní karty a úplně tak obejít směnárny, třeba na dovolené v zahraničí. Uživatelé těchto služeb pak pochopitelně nemusí mít vůbec motivaci CurrencyFair používat.

Portál je přesto důvěryhodnou a dobře hodnocenou volbou mnoha uživatelů. Má mnohaletou historii a na Trustpilot hodnocení 9,2/10. Své místo na trhu si docela určitě najde.

Registrovat se na CurrencyFair

Poslat článek na výlet. Sdílet!

2 komentáře

 1. Dobry den,

  ziji dlouhodobe ve Francii a potrebuju prevest vetsi castku – zhruba 200 tisic z ceskeho uctu na muj eurovy ucet ve Francii. Jak by to bylo nejvyhodnejsi? Googlim to uz nekolikaty den, ale moc tomu nerozumim a nikde se mi to tak vyhodne nezda.

  1. Dobrý den.

   Nejlépe využijte služeb RoklenFX, TransferWise nebo CurrencyFair. Naházel jsem vám to do jejich webových kalkulaček. Revolut se vám v tomto případě nehodí kvůli dennímu limitu nabití karty.
   Při přepočtu 200k do EUR to vychází následovně:

   RoklenFX – 7712 EUR, česká služba
   CurrencyFair – 7706 EUR + 30 EUR (pro první převod nabízí bonus, v článku je odkaz)
   TransferWise – 7693 EUR
   Pro porovnání Airbank dá jen 7556 EUR, čili úspora nejlepší varianty je 180 EUR, cca 4500 Kč. Revolut aktuálně 7717 EUR.

   Další info klidně po emailu (viz patička).
   Lukáš

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *