Rozhovor s Filipem Čermákem z P2B portálu Bondster

Platforma Bondster patří mezi nejmladší P2P (resp. P2B) portály u nás. V dnešním článku jsem měl možnost krátce vyzpovídat COO Filipa Čermáka. V rozhovoru se dozvíte, kolik má Bondster aktuálně investorů, jak si vybírá své partnery, v čem je platforma unikátní a jaké nabízí garance.

Příjemné čtení.

Když se dívám na zahraniční P2P portály a srovnám je nabídkou v ČR, rozdíly jsou obrovské. Zahraniční portály zcela automaticky disponují sekundárním trhem, garancí vykoupení i dalšími způsoby jištění. Zdá se, že u nás je to zatím problém a podmínky investorům příliš nenahrávají. Můžete vysvětlit proč tomu tak je? Čím je náš trh specifický?

Na našem trhu jsou především P2P nebo P2B crowdfundingové portály. Ty financují investorskou veřejnost a firmy napřímo. Většina známých zahraničních portálů se – podobně jako Bondster – zaměřuje na financování poskytnutých půjček od nebankovních poskytovatelů úvěrů.

Lidé nebo firmy, které jsou financované napřímo, nemůžou poskytovat takové garance, jako významní poskytovatelé půjček. Ti totiž mají kapitál na pokrytí garancí. Zároveň nabízí i dlouhodobě prověřený systém posouzení bonity a případného zajištění. Společnosti, které poskytují službu P2P/P2B financování jednotlivých subjektů se také snaží co nejvíce zmenšit riziko podnikání. Není tedy divu, že garance ani posuzování bonity nenabízí a přenáší riziko na investora.

A co se týče sekundárního trhu? Těžko říci, proč ho české portály nenabízí. Díky němu je investice likvidnější a sekundární trh je i standardem na akciovém trhu. Zřejmě to souvisí s tím, že se portálům nechce investovat do systému. Pro sekundární trh je totiž třeba mít další samostatný modul a to je dost drahé. Bondster by proto chtěl brzy sekundární trh investorům nabídnout. Nyní místo něj nabízíme možnost vystoupení z investice, kdy má klient stoprocentní jistotu opustit investici. To je rozdíl proti sekundárnímu trhu, kde musí spoléhat na jiné investory a jejich ochotu si danou část pohledávky koupit.

Portál Bonster je zatím velmi mladý, spuštěn byl v květnu 2017. Prozradíte nám počet investorů k dnešnímu dni, případně další zajímavé statistiky?

Ano máte pravdu portál Bondster je skutečně mladý, ale i za tak krátkou dobu se nám podařilo najít nové poskytovatele úvěrů, kteří budou pravidelně nabízet atraktivní investice zajištěné nemovitostí nebo movitým majetkem. Zároveň se nám v této krátké době podařilo dostat do podvědomí českých a slovenských investorů.

K dnešnímu dni se na náš portál registrovalo již 375 investorů, kteří celkově proinvestovali přes 1 mil Kč. Čísla se samozřejmě mění a narůstají. V nabídce jsou aktuálně investice v hodnotě přesahující 18 mil Kč a postupně se tato nabídka bude rozšiřovat.

Bondster - nabídka investic
Bondster a nabídka investic

Jaké jsou cíle a ambice portálu Bondster? Kam až chcete vyrůst?

Naše cíle jsou velké. Chceme se stát se jedním z významných hráčů na trhu P2B portálů nejen v ČR, ale i v Evropě. Do konce roku bychom chtěli dosáhnout 7000 registrovaných investorů a kolem 240 mil v investované částce. Zároveň jednáme o rozšíření nabízených půjček o krátkodobé spotřebitelské úvěry, abychom investorům mohli nabídnout širokou škálu investičních příležitostí.

V příštím roce plánujeme vstup i na zahraniční trhy a chceme rozšířit nabídku investic o možnost investování v eurech.

V současné době nabízí Bondster pouze úvěry od společnosti ACEMA. Přibudou v nejbližší době další poskytovatelé? Jaká máte kritéria pro výběr společností?

Ano, právě s námi začal spolupracovat poskytovatel půjček BEZ BANKY, který již na portálu zveřejnil první půjčky. Pro Bondster je velmi podstatná kvalita a spolehlivost poskytovatelů půjček. Proto je prověřujeme jak z hlediska finančních ukazatelů, tak i s ohledem na další parametry jako jsou například: délka působení na trhu či etika jejich přístupu při poskytování půjček. V rámci spolupráce probíhají pravidelné kontroly.

Jaké jsou vaše vazby na společnost ACEMA?

Chtěli jsme začít s někým, kdo je respektovaný, aby měli investoři jistotu, že investují do úvěrů s jasnou historií splácení, které nabízí prověřený poskytovatel. A proto jsme si jako prvního partnera, se kterým jsme projekt spustili, vybrali společnost  ACEMA. Ta patří k nejvýznamnějším poskytovatelům zajištěných úvěrů na českém trhu. Jak už jsem zmiňoval, počet dalších spolehlivých poskytovatelů půjček, kteří s portálem Bondster spolupracují, brzy vzroste.

V čem je Bondster na českém trhu unikátní?

Jsme jedineční, protože lidé prostřednictvím Bondsteru investují do již poskytnutých půjček s viditelnou platební historií. Poskytovatelé navíc nabízejí garance, díky kterým je investice bezpečnější. Lidé, kteří chtějí investovat, tak nemusí spoléhat na skóring a plnit tak vlastně roli riskařů. Můžou se rozhodovat na základě platební historie dlužníka i způsobu zajištění. A chtěl bych také zdůraznit, že naši poskytovatelé úvěrů nabízí investorům možnost vystoupení z investice, což na trhu nikdo jiný nedělá.

Bondster - výběr úvěru
Bondster – výběr úvěru

Jak je investor chráněn před ztrátou investic? Můžete říci něco o garancích, možnosti vystoupení z investice či bezpečnosti samotného portálu?

Portálu Bondster minimalizuje investorům rizika následujícími způsoby:

  • formou zajištění úvěru. V případě nesplácení ze strany dlužníka existuje reálné zajištění, které by z větší části mělo investici daného investora pokrýt
  • formou garance zpětného odkupu. Poskytovatel půjčky garantuje navrácení dlužné jistiny a úroků v případě, když je klient po určitou dobu v prodlení se splácením (aktuálně máme na portálu pět úvěrů s garancí zpětného odkupu)
  • nabízí zkušenosti a znalosti poskytovatelů úvěrů, kteří na trhu působí dlouhodobě a umí si tak své dlužníky řádně prověřit a případně i pohledávky úspěšně vymáhat.

Přesto však musím zmínit, že se nejedná se o garantovanou investici – tak jak je tomu třeba u bankovních vkladů. Na druhou stranu, je to však velmi zajímavý způsob jak v dnešní době s velkou mírou bezpečí zhodnotit peníze. Každý investor v rámci investování na P2P/B portálech by měl co nejvíce rozložit riziko a investice rozložit do více půjček a forem zhodnocování finančních prostředků.

Jak jsou nastaveny poplatky pro investory? Budou výše poplatků s rostoucím objemem investorů udržitelné? (Viz aktuální situace okolo Zonky)

V současné době je výše poplatku procento ročně z proinvestované částky s tím, že první tři měsíce investor žádný poplatek nehradí. Investor si tak může platformu vyzkoušet a až poté se rozhodnout. Bondster nemusí hledat žadatele o úvěr, ale pracuje s poskytovateli půjček. Naše provozní náklady tak jsou nižší, a proto věřím, že procentní výše poplatku je dlouhodobě udržitelná. Dokonce si myslím, že s rostoucím počtem investorů může poplatek v budoucnu klesnout.

Fintech a konkrétně P2P půjčky jsou velmi mladé odvětví. Jakou jim předvídáte budoucnost?

Úspěšnou. Sdílená ekonomika se bude bouřlivě rozvíjet. Vlastně zde vždy byla jako součást našeho života, jenom jsme si kolikrát neuvědomovali, že jde právě o ni (například půjčování peněz v rámci rodiny, půjčení auta příbuznému, naše vklady na spořicích účtech, které banky používají ke své činnosti…). Teprve nyní se objevují společnosti, které díky technologiím umí propojit zájemce o sdílenou ekonomiku. Navíc ji umí dát řád a umožňují tak lidem i firmám více se podílet na zisku. P2P/P2B půjčky tedy jsou a budou zajímavou alternativou k bankovním úvěrům.

Děkuji Filipu Čermákovi za rozhovor.

O Bondsteru a mých dojmech jsem napsal samostatný článek: Bondster recenze českého P2B portálu.

3 Comments

  1. Pekny rozhovor. Na platforme investuji a zatim se mi vse pozdava a libi. Tech informaci, ktere poskytuji ke kazde investicni prilezitosti, tak v tomto ohledu nemaji konkurenci. Zaroven se mi libi i komunikace ze strany portalu – privitaji vas, na dotazy reaguji ihned. Za me ok a doporucuji.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *