Bondster: recenze a zkušenost s českým P2B portálem

(Poslední aktualizace 31.5. 2019) – doplnění, aktualizace dat

P2B portál Bondster byl spuštěn v červnu roku 2017. Jedná se o český portál, který propojuje investory s nebankovními společnostmi na dvou tržištích – Kč a Eur. Aktuálně tuto platformu využívá přes 6200 investorů, kteří dohromady zainvestovali objem půjček ve výši 389 milionů korun. Najdeme tu české i zahraniční poskytovatele.

Bondster disponuje přehledným uživatelským rozhraním, nástrojem pro automatické investování i celou řadou garancí pro investory. Na všechny tyto prvky se podíváme v této recenzi a zveřejním také pár svých postřehů i printscreenů z portfolia.

Bondster - základní informace
6.8 / 10 Hodnocení
Výhody
 • Na české prostředí lukrativní výnosy. Průměr všech investorů je někde okolo 10 % p.a.
 • Lze investovat v CZK i v EUR
 • Přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní, snadné ovládání.
 • Minimální participace 100 Kč. Ta je ještě nižší, než u jiných platforem a Bondster si lze osahat i s velmi malou částkou.
 • Několik forem garance a jištění investora.
 • Notifikace o nových úvěrech skrze email a Facebook.
 • Hezky zpracované otázky a odpovědi (FAQ).
Nevýhody
 • Poplatek 1 % ročně z proinvestované částky na CZK tržišti. EUR trh bez poplatků. Nic dramatického, ale je dobré s tím počítat.
 • Nižší množství nových úvěrů. S vyšším kapitálem nelze po menších částkách s úspěchem diverzifikovat tak jako u Mintosu. V případě zainvestování větší částky je nutné odpovídajícím způsobem navýšit podíly.
 • Krátká historie portálu.
 • Investor může narazit na problémy s diverzifikací v rámci jedné platformy.
Bonus
Při zadání promo kódu 1451 nový investor získá +1% navíc k investici do 90 dní.

Registrovat se na Bondster

Bondster

Portál Bondster je co se týče velikosti v ČR druhý v pořadí. První příčku drží platforma Zonky, která je veřejnosti známější a je zároveň přímý prostředník mezi investorem a žadatelem o úvěr. Bondster pak funguje na trochu jiném principu. Platforma totiž propojuje investory s nebankovními společnostmi a jejich nabídkou. Tento model praktikuje i nejúspěšnější evropská platforma – Mintos.

Uživatelské rozhraní, registrace

Registrace nových uživatelů bývá v oblasti P2P platforem a fintech snadná a intuitivní. Bondster v tomto případě není výjimkou. Pokud nepočítám čtení podmínek, celý proces zabere pouze několik málo minut. Portál vyžaduje jen nejnutnější informace a doklad totožnosti či doklad o vlastnictví bankovního účtu lze doplnit později.

V podobně jednoduchém duchu je řešeno i uživatelské prostředí. Na investory nečeká žádná záludnost a vše je snadno pochopitelné a názorné. Tržiště i účet jsou rozděleny do dvou částí – na CZK a EUR. Pro každou měnu je tu vlastní trh, poskytovatelé i statistiky.

Nabídka úvěrů a garance pro investora

Poskytovatelé na CZK a EUR tržišti

Na CZK tržišti platforma v současnosti spolupracuje se čtyřmi nebankovními společnostmi. Největší z nich je Acema a dále jsou tu menší provozovatelé Bez bankyBankometr nebo Yaris. Aktuálně je však bohužel jediným aktivním poskytovatelem, který přináší nové nabídky na českém tržišti Acema. Možnosti diverzifikace jsou tedy omezené.

Co se týče tržiště v EUR, tam je aktivních poskytovatelů více. Jsou tu společnosti Mikrokasa, Stikcredit, Maxcredit, Kviku či Lime a rychle přibývají další. Nabídky jsou z hlediska výnosů většinou atraktivnější a výjimkou není ani zhodnocení přes 13% p.a. s garancí vykoupení. Otázkou však zůstává kreditní riziko jednotlivých poskytovatelů. A s výnosem v EUR se také pojí měnové riziko.

Nicméně jednu výhodu EUR tržiště přeci jen má – je bez poplatků, což bohužel neplatí pro CZK trh, který je zatížen ročním poplatkem 1% z proinvestované částky, který se strhává měsíčně.

Ochrana investora

Pokud jde o ochranu investora, tak ta může spočívat hned v několika způsobech zajištění či jejich kombinací.

 • LTV – poměr výše půjčky k hodnotě zajištění. Nižší procentuální hodnota udává lepší zajištění úvěru.
 • Pravidelné vystoupení z investice – Pravidelně za určité období (měsíčně, čtvrtletně, pololetně, ročně) je investorovi nabídnuta možnost vybrat zbylou jistinu za předem definovaný poplatek. Doba pro možné vystoupení se počítá od data provedení investice a investor má okno 5 dní na provedení vystoupení. Podmínkou pro vystoupení je, že půjčka není aktuálně déle jak 14 dní po splatnosti.
 • Garance likvidity – Je v podstatě vylepšenou možností vystoupení z investice. Úvěr lze za jednorázový poplatek prodat úplně kdykoliv
 • Garance zpětného odkupu – Zajišťuje investorovi navrácení zbývající jistiny i úroků v případě, že dojde k nesplácení. Počet dní k uplatnění garance vykoupení je uveden v detailech každé participace, nejčastěji je 60 dní.

U každého poskytovatele bude mít garance trochu jinou váhu v závislosti na důvěryhodnosti a dobrém finančním zdraví společnosti v čase. Začínající investoři si tyto záruky vykládají často jako 100% jistoty, ty však v oblasti investování neexistují.

Bondster recenze - detail půjčky.
Informace v sekci detail půjčky.

Investoři mohou ke svým rozhodováním využít celou řadu dalších informací. K dispozici může být například odhad ceny nemovitosti ve formátu pdf a ve splátkovém kalendáři lze dohledat, zda byly úhrady minulých splátek provedeny včas. Počet a dostupnost informací vnímám oproti jiným portálům jako nadstandardní.

Bondster recenze - informace o zajištění.

Bondster recenze - splátkový kalendář.

Typy úvěrů

Setkat se lze s mnoha typy úvěrů:

 • Podnikatelský zajištěný/nezajištěný
 • Spotřebitelský
 • Hypotéka
 • Perpetuální úvěr – v podstatě nekonečný úvěr, který je automaticky prodán, pokud se splácení opozdí – dříve je měla v nabídce společnost Yaris, teď se s ním lze setkat i na EUR trhu.
 • Likvidní rezerva – výnos 3,9% s možností prodat úvěr kdykoliv.

K procházení vhodných investic se určitě budou hodit filtry, kde lze podle jednotlivých parametrů dohledat vhodné úvěry k manuální investici. Vzhledem k záplavě informací tuto funkci osobně vnímám jako velmi potřebnou.

Autoinvest a sekundární trh

Sekundární trh zatím chybí, ale nahrazují jej garance

Bondster prozatím nedisponuje sekundárním trhem, kde lze participace prodat ostatním investorům a předčasně se z držení úvěru vyvázat. Tato možnost je plánována někdy v druhé třetině roku 2019.

I když Bondster plánuje sekundární trh časem zavádět, věřím tomu, že se najdou investoři, kteří ocení možnost vykoupení například jednou za půl roku, než aby museli se slevou hledat protistranu, která jejich podíl odkoupí. V případě Bondsteru a uplatnění garance pravidelného vystoupení z investice však bude záležet na tom, zda úvěr není více, jak 14 dní po splatnosti. Zkrátka, vždy je to něco za něco a investor nějaké riziko podstoupit musí.

Automatické investování

Nástroj pro automatické investování nabízí vše, co by takový nástroj nabízet měl. Vzhledem k širokému spektru garancí si bude potřeba AI příkazů nastavit více, ale to by neměl být problém. Pro každý příkaz si lze přetažením nastavit prioritu vykonávání a přiřadit maximální procentuální část majetku.

AI by se měl v případě Bondsteru spouštět každou hodinu nebo v případě vložení nových participací na tržiště.

Moje portfolio na portálu Bondster

Na zahraničních portálech si investor může říci – beru vše s garancí, případně beru nabídky s určitým maximálním LTV. Případně vykupuji pouze určité ratingy. Všude se dá strategie stanovit poměrně jednoduše. Bondster však nabízí ochran daleko více, navíc je tu poměrně velké množství informací, které se vyplatí pročíst a zvážit. Stanovit si fixní strategii nemusí být proto tak jednoduché.

Osobně se vyhýbám nezajištěným úvěrům, zvlášť těm podnikatelským. Působím pouze na CZK tržišti a hlídám si nabídky s LTV 70% a nižším. Nezainvestovaný vklad mám pak v likvidní rezervě, což jsou participace s hrubým výnosem 3,9% (2,9% bez poplatku – 15% daň), které lze okamžitě prodat. Likvidita je rozumná a zaslání prostředků z Bondster trvá pouze pár pracovních dní. Teoreticky tak může likvidní rezerva posloužit jako rozšíření/doplnění spořícího účtu s vyšším rizikem.

Dříve byly nabídky od českých poskytovatelů o něco pestřejší a rozumná diverzifikace pouze v českých úvěrech bohužel zatím není možná. Nicméně to objektivně nelze ani na CZK trhu platformy Mintos. Co jsem se bavil se zástupci Mintos i Bondster, pak české společnosti se shánějí velmi, velmi obtížně a tento stav se patrně do budoucna příliš nezlepší.

Bondster recenze - nákup nových úvěrů
Nákup nových úvěrů probíhá v boční části okna.

Výnos je na české prostředí poměrně zajímavý. Při investici na CZK trhu oproti zahraničním portálům odpadá měnové riziko. Platforma uvádí průměr někde u 9,4% p.a.  Já se s výnosem dostal někam k 7,3% p.a. Nutno však říci, že se nehrnu za co nejvyššími čísly a chci investovat pouze do zajištěných úvěrů. Po odečtení investorského poplatku 1% jsem na čistém výnosu 6,3%.

Aktuálně mám zatím 2 participace v zesplatněných. Celkem držím 124 participací a při stávající částce to vychází průměrně 460 Kč na jednu příležitost.

Bondster vnímám zatím dobře a platforma se vyvíjí dobrým směrem. Drobným nedostatkem je trochu pomalejší přibývání příležitostí na CZK trhu. Při budování portfolia je potřeba se trochu obrnit trpělivostí.

Na druhou stranu na EUR trhu se platforma rozšiřuje velmi rychle a noví poskytovatelé přibývají zajímavým tempem. Pro tuto měnu využívám primárně další platformy Mintos a EstateGuru. Uvidím však do budoucna, třeba Eur trh vyzkouším i na Bondsteru.

Promo kód +1% k investicím do 90 dní

Pokud vás Bondster zaujal, můžete využít promo kód a získat 1% navíc z proinvestované částky a to po dobu 90 dní. Kód má tvar 01451 a je platný do konce roku 2019. Při kliknutí na tlačítko níže by se měl promo kód automaticky propsat do registrace.

Jen malé upozornění – bonus nebude započten pro částku, kterou investor použije na produkt výnosná rezerva (úvěry se zhodnocením 3,9%).

Registrovat se na Bondster

Odkazy

Závěr a zhodnocení

Platforma Bondster se mi líbí po stránce funkcí a filozofie. Dle mého je portál pro investora srovnatelný s tím, co nabízí zahraničí. Dále jsou tu zajímavé typy garancí. Ty umožňují investorům se alespoň částečně vyrovnat s absencí sekundárního trhu a dlouhým investičním horizontem. Portál se také neustále vyvíjí a přichází s pravidelnými inovacemi i novými poskytovateli na EUR tržišti. To je vždy velmi dobrý signál.

Bondster - závěrečné hodnocení portálu
7.5
Výnos
6
Tržiště
7.5
Likvidita
7.5
Funkce, přehlednost
5.5
Riziko
Celkem 6.8 / 10
Uživatelé (5 hlasů) {{ reviewsOverall }} / 10
Aktuální informace
 • Výnos 7,5/10 - Výnos mezi 9–10 % ročně. Ukrojen o 1 % poplatek. Nicméně bez měnového rizika.
 • Nabídka úvěrů 5,5/10 - Bondster aktuálně disponuje 4 nebankovními společnostmi na CZK trhu, z nichž je aktivní pouze Acema. Zahraniční poskytovatelé pro EUR přibývají.
 • Likvidita 7,5/10 - Sekundární trh je nahrazen rozmanitými garancemi. Při výstupu z investice je však nutné si každou participaci zvlášť ohlídat. Výstup je otevřen pouze v předem vybraných termínech a nelze jej dopředu avizovat a automatizovat. Výhodou je garance likvidity, u které lze úvěr prodat za poplatek kdykoliv. Výnosy u garance likvidity však bývají nižší. Sekundární trh neexistuje, i když je v budoucnu plánován.
 • Funkce, přehlednost 8/10- Auto Invest, vyhledávání pomocí parametrů, přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní. Blesková registrace. Web je responzivní, uživatelské rozhraní už nikoliv.
 • Riziko 5,5/10 - Investor je ochráněn skrze různé typy garancí. Platforma je relativně transparentní, nicméně má pouze krátkou historii.
Uživatelské recenze Přidej své hodnocení
Order by:

Be the first to leave a review.

Verified

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Přidej své hodnocení

Asi nejzásadnějším nedostatkem je nižší množství úvěrů na CZK tržišti, které jsou navíc převážně od jednoho poskytovatele. Budoucnost přibývání dalších českých poskytovatelů je zatím velmi nejistá. Sám jsem v této oblasti zvědavý na další novinky a vývoj.

Pokud máte zkušenosti s portálem, budu velmi rád, když se podělíte v komentářích.

Poslat článek na výlet. Sdílet!

4 komentáře

 1. Moje zkušenost je především, že to je pustina – strašné málo půjček, autoinvest nemá s čím pracovat. Na Mintosu mám sice měnové riziko, ale je toho o několik řádů více k investování. Bondster se mi líbí v principu (přešel jsem tam z té shitstorm, která se stává ze Zonky), ale bohužel to ani po několika měsících moc nejde…

  1. Díky Václave za komentář. S tím množstvím půjček máte pravdu, dopíši to do článku, ať není zavádějící. Pokud jde o objem, je na tržišti aktuálně několik desítek půjček s celkovou sumou 18 mil. Kč. To se mi nezdá na začínající portál špatné, ale nemám vaši několikaměsíční zkušenost a statistiky, které by prozradily víc nejsou.

   Na Mintosu je úvěrů nesrovnatelně více, to bez debat – ale jsou menší co do objemu. Bohužel to zatím není na investici do 500 půjček po minimálních částkách. Ale uvidíme časem.

 2. Dobrý den,

  chci se zeptat, zda stále investujete na Bondsteru a zda byste na něco změnil názor oproti postoji před 10 měsíci.

  1. Hezký den Dalibore,

   na Bondsteru stále jsem a relativně spokojený. Výnos je okolo 8% p.a. spolu s poplatkem jsem někde na 7%. Bondster však má své mouchy, ne že ne – výnosy se bohužel za těch 10 měsíců poměrně snížili a už není tolik půjček s vyšším zhodnocením. Bohužel se ani nezlepšují možnosti diverzifikace a množství úvěrů. Na druhou stranu, úvěry jsou vždy něčím zajištěné a zhodnocení je bez měnového rizika. Potřebovali by nutně další poskytovatele, aby byla nabídka pestřejší. Se 4000+ investory už nejsou úplně malou platformou.

   Ač to tedy říkám nerad, Bondster z mého pohledu trochu stagnuje. Rostou, ale adekvátně neroste nabídka.

   Více tu: https://hoopoo.cz/bondster-investice/

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *