P2P portál Bondora – základní informace

Bondora header

Bondora trustpilot

Bondora v číslech

  • Trustscore 7.9 (Trustpilot)
  • Investice skrze Portfolio Manager (dle portálu 98,6% investorů mělo kladné zhodnocení, 89% vydělalo přes 10% p.a.). Bondora obnovila manuální možnost investování přes Portfolio Pro.
  • Investování bez poplatků
  • Historie od roku 2009
  • 60 dnů garance spokojenosti s platformou
  • Vlákno na P2Pforum.cz
  • Web: bondora.com

Bonus + 5 EUR k nové registraci


Bondora logo

Portál Bondora má poměrně dlouhou historii, na trhu je od roku 2009. V průběhu svého života si prošel poměrně bouřlivým obdobím a změnami. Jednou z nejvíce zásadních změn pro investory bylo vypnutí možnosti manuálního investování. Jediné, co si uživatel mohl sám navolit, byl některý z 3 programů – Conservative, Balanced, Progresive. Tyto programy existují dodnes a dají se mírně upravovat, ovšem takováto správa portfolia nabízí jen malé možnosti, jak regulovat rizika.

Portfolio Pro

Bondora však nedávno spustila také funkci Portfolio Pro, kde si lze navolit vlastní Auto Invest s mnoha dalšími parametry. Portfolio Pro lze mít spuštěné samostatně, nebo v kombinaci s některým z programů. Tímto způsobem lze lépe kontrolovat rizika.

Bondora - portfolio pro
Bondora – portfolio pro

Sekundární trh

Kromě nástroje pro automatické investování Bondora disponuje i sekundárním trhem – tedy místem, kde lze prodat a nakoupit investici z druhé ruky. Bohužel, tržiště je plné španělských půjček, které se vyznačují svou vysokou rizikovostí. Na sekundární trh se lze spolehnout pouze v případě prodeje.

Přehledné grafy a statistiky

V čem však Bondora vyniká jsou statistiky. Po rozkliknutí sekce personal statistics je k dispozici několik desítek názorných grafů, které ukáží vše, co je podstatné i nepodstatné. Jedinou veličinu, kterou většina investorů sleduje je výnos. Tady si lze lépe prohlédnout, jak je vlastně portfolio dobře diverzifikované, nejen co se týče ratingů, ale i země a typů úvěrů. Problémem většiny portálů je, že nabízí mnoho informací, ale už je neumí investorovi rozumně vyfiltrovat do názorných grafů.

Bondora - názorné grafy
Bondora – názorné grafy

Rizika

Portál se potýká s pošramocenou důvěrou ze strany investorů. Kvůli velkému množství změn a dřívějšímu zrušení manuálního investování byli investoři přinuceni stahovat kapitál postupně zpět. Stále existují investoři, kteří nedoporučují novým uživatelům vstupovat a vkládat peníze. Výnosy se dle popisů výrazněji odchylují od skutečnosti a dle velkého množství komentářů na TrustPilot lze kontatovat, že Bondora má zvýšenou míru defaultů.

Novinky na portálu Bondora

[wp-rss-aggregator source=”1511″]